Ló vitamin télen – mi hiányzik a leginkább a hideg hónapokban?

A tél nemcsak a környezetet formálja át, hanem komoly kihívások elé állítja a lovak szervezetét is. A hideg időjárás, a csökkent napfény, a kevesebb mozgáslehetőség és a takarmány összetételének megváltozása mind hatással vannak a ló egészségére és vitalitására. A téli hónapokban a vitaminpótlás különösen fontos szerepet kap, hiszen számos olyan tényező áll fenn ilyenkor, amelyek csökkenthetik a ló szervezetének természetes vitaminellátottságát.

Ló vitamin különösen a téli hónapokban jön jól. Az egyik legfontosabb vitamin, amelyből télen jelentős hiány léphet fel, a D-vitamin. Mivel ez a vitamin főként a napfény hatására termelődik a szervezetben, a rövidebb nappalok és a csökkent napfény-expozíció következtében a lovak természetes D-vitamin-szintézise visszaesik. Ez a hiány az ásványi anyagok – különösen a kalcium és foszfor – felszívódásának romlásához, a csontok és izmok gyengüléséhez vezethet. A D-vitamin pótlása ezért a téli hónapokban nemcsak ajánlott, hanem sok esetben elengedhetetlen, különösen istállózott vagy kevés napfényhez jutó lovaknál.

A másik gyakori hiányt okozó tényező a friss zöld takarmány elmaradása. A legelők télen pihennek, a friss zöld növényzet helyett széna és szilázs kerül a napi étrendbe, amelyek jóval kevesebb vízoldékony vitamint, főként C- és B-vitaminokat tartalmaznak. Bár a lovak képesek saját maguk is előállítani bizonyos B-vitaminokat, stressz, betegség, emésztési zavar vagy hirtelen takarmányváltás esetén ez az önellátó képesség csökkenhet. A C-vitamin szintén kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében, a sejtek védelmében és a regenerációs folyamatok támogatásában. A hideg, nedves időjárás és az évszakváltás miatt gyakoribb fertőzések leküzdésében a C-vitamin szerepe felértékelődik, különösen a megnövekedett stressz-szinttel élő, versenyző vagy költöztetett lovak esetében.