A demencia nem csupán a beteg életét nehezíti meg, hanem a hozzátartozók számára is egy nehéz állapot. Nehéz végig nézni, hogy szerettünk szépen lassan leépül és állapota egyre romlik. A demencia fokozatai egytől-egyig komoly kihívást jelentenek az érintettek számára.
Demencia olyan állapot, mely az agy különféle területeinek károsodásából indul ki, idővel pedig súlyosbodnak a tünetek. Az első szint az enyhe kognitív zavar, melynek során az érintett kisebb gondolkodási- és memória zavarral küzd, ez azonban nem befolyásolja jelentős mértékben a hétköznapokat. A kezelés ebben az esetben rendszeres orvosi ellenőrzés, kognitív tréning és egészséges életmód formájában valósulhat meg. Az enyhe demencia során jelentősebb tüneteket tapasztal a páciens, mely a mindennapi tevékenységekre is kihatással van. Például a beteg elfelejti a közelmúltban történteket vagy a mindennapi feladatok ellátása során nehézségekbe ütközik. Emiatt kognitív rehabilitációra, támogató terápiákra és gyógyszeres kezelésre van szükség. A közepes demencia során az érintetteknek komoly segítségre van szükségük.
A páciens ekkor nem csupán komoly memóriazavarokkal küzd, hanem hangulatváltozások is tapasztalhatók és a személyes higiénia fenntartása is nehézséget jelent. Éppen ezért a családi támogatás és az átfogó gondozási terv elengedhetetlen. Emellett intenzívebb gyógyszeres kezelés is indokolt. A legsúlyosabb szint a súlyos demencia, amikor az agyi funkciók olyannyira károsodnak, hogy az érintett teljes mértékben másokra van utalva. Ekkor a fizikai funkciók elvesztése és a kommunikációra való képtelenség is fennáll. Ezenkívül súlyos memóriazavarok is tapasztalhatók. Ekkor nagy segítséget jelenthetnek a speciális demencia központok az érintettek számára.